Historia

Historia The Bama Pie Company rozpoczęła się w kuchni Cornelii Alabamy „Bamy” Marshall w latach 20-tych. Jej tarty pieczone w domu i sprzedawane w małym sklepie w Dallas, w którym pracowała, były tak smaczne, że szybko okryły się sławą a przed sklepem ustawiała się kolejka. Gdy nadszedł Wielki Kryzys, jej mąż Henry stracił pracę. Marshallowie wiedzieli, że sprzedaż ciast Alabamy w sklepie za rogiem to zbyt mało aby utrzymać siedmioro dzieci. Henry podsunął pomysł wypiekania mniejszych tart i rozpoczęcia sprzedaży obwoźnej. W tym celu zebrał wszystkie oszczędności i tak w 1927 r. narodziła się firma The Bama Pie Company.

 

 

W 1931 r. do firmy dołączył 16-letni Paul, który rozpoczął pracę u rodziców jako dostawca ciast. Paul szybko zgłębił tajniki rodzinnego businessu i odkrył nowe możliwości rozwoju. Ze swoją żoną Lilah przenieśli się w 1935 r. do Tulsy w Oklahomie, gdzie otworzyli własny lokalny oddział The Bama Pie Company. Prowadząc wspólnie firmę odnieśli ogromny sukces i przekształcili The Bama Pie z lokalnego producenta do firmy o silnej pozycji w USA, m.in. wyłącznego dostawcy ciastek jabłkowych „Hot Apple Pie” dla sieci McDonalds.

 

Od 1984 r. stanowisko Dyrektora Zarządzającego (CEO) objęła Paula Marshall, trzecie już z kolei pokolenie zarządzające firmą, i od tego czasu konsekwentnie realizuje swoją wizję dalszego, dynamicznego rozwoju.

 

W 1990 roku Bama podjęła historyczną decyzję o rozszerzeniu realizowanych działań na rynki międzynarodowe. Tak powstała pierwsza fabryka w Chinach, która obecnie łącznie z kolejnymi dwoma zakładami w tym kraju stanowi integralną część The Bama Companies Inc. Poza dbałością o trwającą ponad 50 lat relację z McDonalds, Bama Beijing wspiera i obsługuje również innych klientów w Chinach. Jakość oraz fundamentalne wartości firmy mają nadal zastosowanie mimo, że część biznesu znajduje się na innym kontynencie – koncepcja wzajemnego wspierania się ludzi w odnoszeniu sukcesów sprawdza się bez względu na lokalizację.

 

Kolejnym krokiem milowym była decyzja o rozwoju biznesu na terenie Europy, w Polsce. Na lokalizację fabryki wybrano Stanowice, miejscowość oddaloną ok. 20 km od Wrocławia. W sierpniu 2012 rozpoczęto budowę, którą zakończono w lipcu 2013 roku.

 

Paula Marshall jest niestrudzona w dążeniu, aby Bama z firmy wypiekającej tarty z orzechami stała się światowej klasy organizacją. Rezultatem jej konsekwentnych działań jest prestiżowa Amerykańska Nagroda Jakości im. Malcolma Balridge’a uzyskana w 2004 r. oraz wielokrotne wyróżnienia dla firmy jako „Najlepszego dostawcy” i „Najbardziej innowacyjnej firmy”.

 

Trwająca nieprzerwanie podróż Bamy ma jasno wytyczony cel: osiągnąć mistrzostwo we wszystkich działaniach. To więcej niż zwykły slogan, to stwierdzenie wpływające na wszystkie strategiczne wyniki Bamy, działania doskonalące oraz codzienne decyzje. Obecnie Bama może wyprodukować więcej ciastek w ciągu jednego dnia niż Alabama Marshall mogła w trakcie całego swojego życia…